Eğitim Bilimleri Enstitüsü - Matematik Eğitimi Tezli Yüksek Lisans

Başvuru Başlama Tarihi

28.08.2023

Başvuru Bitiş Tarihi

01.09.2023

Kontenjan

17

Ales Puan Türü

Sayısal

ALES Taban Puanı

55

Yabancı Dil Taban Puanı

Girmiş Olmak Yeterlidir.

Açıklama

İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği Lisans Programının birinden mezun olmak veya Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Matematik Öğretmeni olarak görev yapıyor olmak

Başvuru Koşulları

           1)  Tezli yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların;           
a)
Lisans diplomasına veya YÖK tarafından eşdeğerliği kabul edilen yurt dışı fakülte veya yüksekokul diplomasına ve başvurduğu programın puanı türünde en az 55 ALES puanına sahip olmaları gerekir.
           
  b) YÖK tarafından kabul edilen ve ÖSYM tarafından yapılan merkezî yabancı dil sınavları ile ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından birine girmiş olma şartı aranır.

Değerlendirme

Tezli Yüksek Lisans Programlarında yazılı/sözlü sınav yapılmayacaktır. Öğrenci kabulünde; ALES puanı, lisans not ortalaması ve yabancı dil puanı değerlendirilir.Değerlendirmede ALES puanının %50'si, lisans not ortalamasının %40'ı ve yabancı dil puanının %10'u esas alınacaktır.

Başarı notlarının eşit olması halinde sırasıyla ALES sınavı puanı, lisans mezuniyet notu, yabancı dil puanı yüksek olan adaya öncelik tanınır.

Başvuru Belgeleri

  • Transkript
  • Askerlik Durum Belgesi
  • Adli Sicil Kaydı Belgesi
  • Mezuniyet Belgesi
  • MEB'e Bağlı Okullarda Matematik Öğretmeni Olarak Çalışıyor Belgesi

Başvuru yapabilmek için giriş yapmalısınız.

e-Devlet ile Giriş Yap